Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 14:54 Bu haber 1148 kez okundu
 
Demet Çizmeli'nin ilk kitabı "Dünyanın Ortasında" yayımlandı
Geçtiğimiz ay Alakarga Yayınları arasında yayımlanan Demet Çizmeli'nin "Dünyanın Ortasında" isimli öykü kitabı Firuzan'ın önsözü ile raflardaki yerini aldı.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Demet Çizmeli'nin ilk kitabı

Erzurum'da yaşayan öykü ve oyun yazarı Demet Çizmeli'nin ilk kitabı yayımlandı.

ERZURUM (EMHA)-Geçtiğimiz ay Alakarga Yayınları arasında yayımlanan Demet Çizmeli'nin "Dünyanın Ortasında" isimli öykü kitabı Firuzan'ın önsözü ile raflardaki yerini aldı.

"2015’te, sinema festivalinde jüri başkanlığı için gelen çağrıya sevinçle katıldım. Nihayet Erzurum’u görecektim. Orada mihmandarlığımı yapacak genç bir öğrenciyle tanıştım. Günler boyu konuştuk. Onun ülkesine duyduğu aydınlık bakış, yazı sanatlarına eşti. Demet’le tanışmamız böyle başladı. İşte bu öykü kitabı birikimli, çalışkan, yetenekli bir yazarın edebiyatımıza getirdiği yeni bir soluktur kanısındayım."

FÜRUZAN

Demet Çizmeli Kimdir?

 

Demet Çizmeli 1971 yılında Erzurum’da dünyaya geldi. Eğitimini Erzurum’da tamamlayarak Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalından mezun oldu. 2003 yılında Türk Edebiyatı Vakfı tarafından düzenlenen Ömer Seyfettin Hikaye Yarışmasında “Tren Düdükleri” adlı öyküsü ile mansiyon ödülünü aldı.

2005 yılında Rayad tarafından düzenlenen ve dinleyici oyları ile belirlenen, Radyo Yıldızları yarışmasında, TRT Ankara Radyosu repertuarında bulunan “İncir Ağacının Gölgesinde” adlı oyunu ile En İyi Radyo Tiyatrosu ödülüne layık görüldü. 2006 yılında Özgür Pencere Kadın Öyküleri Yarışmasında “Güneşe Yürümek” adlı öyküsü ile birincilik ödülünü aldı.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Demet, Çizmeli'nin, ilk, kitabı, "Dünyanın, Ortasında", yayımlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı